Czym jest system operacyjny?
Kiedy włączasz laptopa pracę na nim rozpoczynasz, dopiero gdy się uruchomi i pokaże się pulpit – to właśnie jest system operacyjny, ale czym jest dokładnie? Jest to oprogramowanie pośredniczące między sprzętem komputerowym a jego użytkownikiem. Jego zadaniem jest stworzenie środowiska, które umożliwi użytkownikowi korzystanie z programów w wygodny i wydajny sposób. System operacyjny zarządza zasobami oraz dostępem do nich, komunikacją z innymi urządzeniami, gromadzeniem i kierowaniem danych. Zbudowany jest z jądra systemowego, które odpowiada za logikę i dostęp do zasobów, systemu plików, czyli struktury zapisu danych oraz powłoki, która pozwala na komunikację użytkownika z systemem. To w niej znajduje się również interfejs graficzny, który widzimy, gdy korzystamy z laptopa.
Rodzaje systemów operacyjnych.
Windows – systemy operacyjne firmy Microsoft. Są najpopularniejszymi systememami na świecie. Zostały wydane na komputery osobiste, serwery oraz systemy wbudowane. Są one oczywistym wyborem dla użytkowników grających w gry komputerowe, ale sprawdzą się także z powodzeniem w praktycznie wszystkich zastosowaniach. Najnowsza wersja systemu to Windows 10. Windows 10 jest nieustannie rozwijany i aktualizowany. Pozostałe systemy z rodziny Windows, które są nadal wspierane przez firmę Microsoft to Windows 8.1 oraz Windows 7.
Linux – to rodzina systemów uniksopodobnych bazujących na jądrze Linux. Jest to oprogramowanie w większości darmowe i może być dowolnie rozwijane. Do najczęściej spotykanych systemów tego typu należą Android, Ubuntu, Fedora, Linux Mint. Mimo, że jest bardzo bezpieczny, wydajny i posiada możliwość dostosowania konfiguracji do wymagań użytkownika to wiele programów i gier nie będzie działać na tym systemie. Głównie z tego powodu jest rzadko wybierany przez użytkowników komputerów osobistych. System ze względu na możliwości znalazł szerokie zastosowanie w serwerach.
macOS – system operacyjny produkowany i rozwijany przez firmę Apple Inc. Oparty jest na jądrze systemu Linux i jest domyślnym systemem instalowanym na komputerach Macintosh. Jest to system bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, a przy tym bardzo szybki i bezpieczny. Największą zaletą tego oprogramowania jest bezproblemowa współpraca wszystkich urządzeń Apple. Ze względu na rosnącą popularność macOS coraz więcej programów i gier staje się kompatybilnych z tym systemem. Oprócz tego istnieją aplikacje umożliwiające wykonywanie programów napisanych dla Microsoft Windows.
Kiedy powinno się zainstalować nowy system operacyjny?
System operacyjny powinno się ponownie zainstalować w kilku przypadkach. Po pierwsze kiedy wymieniamy dysk twardy na nowy – bez systemu operacyjnego nie będzie można normalnie pracować na laptopie. Kolejnym przykładem jest awaria systemu lub jego zawirusowanie. W takim wypadku skasowanie wszystkich danych i ustawień, pozwoli upewnić się, że system będzie pracować poprawnie i będzie wolny od złośliwego oprogramowania. System dobrze zainstalować także, wtedy gdy szybkość notebooka znacznie się zmniejszyła oraz kiedy zamierzamy sprzedać komputer.
Najczęstsze przyczyny uszkodzenia systemu operacyjnego:
- awaria dysku HDD lub SSD (na nim znajdują się pliki systemu)
- problem ze sterownikiem
- nieprawidłowe lub nieoczekiwane zamknięcie systemu
- konflikty programowów
- nieprawidłowe działanie antywirusa
- wadliwe aktualizacje oraz przerwanie procesu aktualizacji
- awaria rejestru systemowego
Objawy uszkodzenia systemu operacyjnego:
- komputer nie odpowiada, nie reaguje na komendy wydawane przez użytkownika
- bluescreeny (BSODy) - komunikaty o błędach systemu wyświetlane na niebieskim tle z informacją
- powolna praca systemu
- nie uruchamia się system operacyjny
- nie da się zalogować na konto użytkownika
- podczas ładowania systemu laptop się zawiesza
Opis instalacji systemu wykonywanej przez nasz serwis komputerowy:
- Sprawdzenie czy nie występują inne problemy z urządzeniami w laptopie lub komputerze, w szczególności testy dysków oraz pamięci RAM, a także konfiguracji BIOSu.
- Instalacja systemu operacyjnego.
- Konfiguracja ustawień pierwszego uruchomienia.
- Instalacja sterowników i aktualizacji systemu Windows.
- Instalacja przeglądarki i programu antywirusowego.
Testy związane wykonywane po instalacji systemu:
- sprawdzenie procesów i usług systemowych
- weryfikacja, czy wszystkie sterowniki zostały zainstalowane czy pracują prawidłowo
- testowanie za pomocą programów
Podstawowe testy wykonywane dodatkowo:
- sprawdzenie klawiatury
- przetestowanie, czy touchpad działa prawidłowo
- weryfikacja pracy urządzeń audio - głośników i portów jack
- zbadanie, czy działają porty USB
- sprawdzenie stanu obudowy i zawiasów
- pomiary temperatur
- testy dysków HDD i SSD i pamięci RAM
- monitoring stopnia zużycia baterii
Czynności dodatkowe:
- uzupełnienie zagubionych śrubek i zaślepek
- usuwanie zanieczyszczeń z obudowy
- przygotowanie gwarancji i opisu naprawy